Мама на "декретному" місці: як її захищає закон?

Мама на "декретному" місці: як її захищає закон?

Нерідко трапляється така ситуація: приходить людина співбесідитися на вакансію, успішно проходить співбесіду - і раптово з 'ясовує, що працювати доведеться не просто за трудовим договором, а на "декретному" місці, замість співробітниці, яка пішла у відпустку по вагітності та пологах або у відпустку для догляду за дитиною.

Цей факт змушує задуматися, особливо тих, хто сам планує вагітність.


Юридично такий трудовий договір, який пропонує в даному випадку роботодавець, є строковим трудовим договором, укладеним на час відсутності основного працівника. Причина відсутності основного працівника не грає ролі.

Право на робоче місцеІснує думка, що в тому випадку, якщо працівниця вагітна, її звільнити не можна ні з яких підстав, крім повної ліквідації організації або припинення діяльності роботодавцем-ІП. Однак це не зовсім так. На жаль, саме у разі строкового трудового договору, що укладається на час відсутності основного працівника, роботодавець має право звільнити працівницю, навіть у разі, якщо вона вагітна.

Ця норма з 'явилася в Трудовому кодексі РФ з 6 жовтня 2006 року, міститься вона в третьому абзаці статті 261:

"Стаття 261. Гарантії вагітній жінці та особам із сімейними обов 'язками при розірванні трудового договору

Допускається звільнення жінки у зв 'язку із закінченням терміну трудового договору в період її вагітності, якщо трудовий договір був укладений на час виконання обов' язків відсутнього працівника і неможливо з письмової згоди жінки перевести її до закінчення вагітності на іншу наявну у роботодавця роботу (як вакантну посаду або роботу, відповідну кваліфікації жінки, так і вакантну нижчу посаду або нижчеоплачувану роботу), яку жінка може виконувати з урахуванням її стану здоров 'я. При цьому роботодавець зобов 'язаний пропонувати їй усі, хто відповідає зазначеним вимогам вакансії, наявні в нього в цій місцевості. Пропонувати вакансії в інших місцевостях роботодавець зобов 'язаний, якщо це передбачено колективним договором, угодами, трудовим договором.

Отже, резюмуємо:

- якщо на одному робочому місці працює людина, яка перебуває у відпустці по вагітності та пологах (відпустці для догляду), і тимчасово за строковим трудовим договором заміщає її людина, то пріоритет у збереженні робочого місця - у основного співробітника;


- такий строковий трудовий договір може бути розірваний і в тому випадку, якщо працівниця, яка працює за цим договором, чекає дитину або перебуває у відпустці для догляду за дитиною;

- перед звільненням вагітної працівниці за цим договором обов "язковою процедурою є пропозиція їй усіх можливих наявних вакансій, трудові обов" язки за якими вагітна працівниця може виконувати. Як показує практика, факт такої пропозиції вакансій повинен бути зафіксований у письмовій формі;

- якщо працівниця за строковим договором перебуває у відпустці для догляду за дитиною або ще у відпустці по вагітності та пологах, але вже не вагітна, пропонувати вільні вакансії роботодавець не зобов "язаний, трудовий договір просто розривається.

Нагадаю, що відповідно до статті 79 Трудового кодексу жодних попереджень про розірвання строкового трудового договору, що припиняється у зв 'язку з виходом на роботу основного співробітника, не встановлено. Такий договір припиняється з виходом на роботу основного співробітника.

Право на допомогу

Але от питання - якщо працівниця, зайнята за строковим трудовим договором на "декретній" ставці, сама чекає дитина, чи виплачуватимуться їй всі належні виплати? Або так як вона не працює постійно, не має пріоритету в збереженні робочого місця, їй і допомоги не покладаються?

Все, однак, не так погано. Якщо людина працює за трудовим договором - все одно, безстроковий це трудовий договір або строковий - всі відрахування до Фонду соціального страхування із зарплати даної людини проводяться. А отже, людина в силу вимог федерального закону № 255-ФЗ "Про обов 'язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв' язку з материнством" є застрахованою особою.

Якщо такий співробітник захворює або йде у відпустку по вагітності та пологах (відпустка для догляду за дитиною) у період дії строкового трудового договору, то, як і для працівників з безстроковими трудовими договорами, їй призначаються та виплачуються у встановлені строки всі належні допомоги - лікарняний, допомога по вагітності та пологах, одноразова допомога при народженні дитини, допомога по догляду за дитиною до 1,5 років.


Однак як у казці про Попелюшку карета перетворювалася на гарбуз рівно на 12 годин, так і всі соціальні гарантії змінюються миттєво в той момент, коли строковий трудовий договір припиняє свою дію. З моменту звільнення у зв 'язку з припиненням дії строкового договору всі допомоги сплачуються вже як непрацюючій. Відповідно:

- якщо строк трудового договору минув у період вагітності, але до виходу у відпустку по вагітності та пологах, то працівниця не має права у даного роботодавця на отримання допомоги по вагітності та пологах;

- якщо термін трудового договору закінчився у період відпустки по вагітності та пологах, але до дати народження дитинки, то працівниця не матиме права у даного роботодавця на отримання одноразової допомоги при народженні дитини;

- якщо термін трудового договору закінчився до моменту догляду у відпустку для догляду за дитиною до 1,5 років або протягом цієї відпустки, працівниця не матиме права на допомогу по догляду за дитиною до 1,5 років виходячи з розміру заробітку взагалі;

- якщо термін трудового договору закінчився протягом відпустки для догляду за дитиною, працівниця не матиме права на допомогу по догляду за дитиною до 1,5 років виходячи з розміру заробітку з дати звільнення.


Допомога по догляду до 1,5 років буде призначена в цих випадках органами соцзахисту населення виходячи з мінімального розміру допомоги - як непрацюючої.

Оскільки розміри виплати допомоги у випадку, коли заробітна плата у працюючої мами суттєво відрізняється від МРІТ, також будуть розрізнятися, будь ласка, поставтеся відповідально до ситуації роботи за строковим трудовим договором, формування фінансового запасу та до планування вагітності.